topení palivovým dřevem

Topení palivovým dřevem – rady a zajímavosti

Výkon topidla

Při volbě výkonu Vašich kamen, krbu či kotle je určující rozměr vytápěných prostor, jejich zateplení a izolace. Předpokládáme, že tyto faktory máte zajištěny a vytápěné prostory netrpí výraznými úniky a ztrátami tepla a tím se snižuje nárok na výkon topidla. Při výběru topení neplatí “čím vyšší výkon tím lépe“, pokud bude výkon kamen příliš vysoký bude logicky vyžadovat větší množství palivového dřeva nebo-li biomasy. A navíc, nebyla by škoda větrat teplo z okna? Přidušení komínu je obecně známo nebezpečné zahrávání si se spálenými plyny které se mohou vrátit do vašeho obydlí. Pokud budete pálit vlhké palivo, o to častěji budete volat kominíka, nemluvě o negativním vlivu na životní prostředí způsobenému nedokonalým spalováním.

Palivo

Kvalitní palivové dřevo je základem pro oheň ve vašem krbu. Hustota palivového dřeva rozděluje dřevo na tvrdé a měkké palivové dřevo. Obecně platí, pokud potřebujeme vytopit prostory rychle, zatopíme dřevem měkkým a dále udržujeme teplotu dřevem tvrdým.

Vzduch

Dostatek vzduchu O je pro správný provoz kotlů a jiných topidel jedním z podstatných faktorů ovlivňující spalování, proto nezapomínejte na dostatečný přívod vzduchu ideálně z jiných prostor. Pokud máte přítah vzduchu z jiné místnosti, po vyhasnutí kamen Vám nebude odsávat teplo ven do komína.

Komín

V dnešní době se na trhu vyskytuje spoustu technologií dokonalého spalování, dvojitého spalování atd. Díky těmto technologiím využijete většinu energie uvnitř Vašich kamen a do komína se dostávají spaliny s teplotou  <200°C někdy dokonce i <100°C. Komín by jste měli udržovat v tom nejlepším možném stavu, je to přeci takový motor Vašich kamen a pokud nebude jeho stav ideální nevyužijete ani výhod Vašeho topidla.

dřevo na topení

dřevo na topení